AKTUALNOŚCI

Centra obróbcze - jedna maszyna, wiele możliwości...

Duża konkurencyjność rynkowa, wymaga od współczesnych przedsiębiorstw ciągłego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań.  Podczas wymiany parku maszynowego, firmy zajmujące się obróbką skrawaniem, biorą od uwagę rozwiązania pozwalające na przyspieszenie produkcji, uzyskanie lepszej jakości oraz wyeliminowanie błędów wynikających z czynnika ludzkiego. Dlatego, coraz więcej firm kieruje swoją uwagę ku nowoczesnym centrum obróbkowym.

Centrum obróbkowe jest obrabiarką sterowaną numerycznie zapewniającą wykonanie w jednym zamocowaniu przedmiotu dużej liczby zabiegów obróbkowych za pomocą różnych narzędzi w takim zakresie, aby po obróbce uzyskać przedmiot w pełni lub w dużej części obrobiony” – mówi dr inż. Witold Habrat[1]. „ Dla wypełnienia tych zadań centrum obróbkowe wyposażone jest w magazyn narzędzi z automatyczną ich wymianą.” – dodaje.

Centra obróbcze to obrabiarki wielooperacyjne ogólnego przeznaczenia, umożliwiające obróbkę przedmiotów w jednym zamocowaniu, różnymi narzędziami pobieranymi z magazynu narzędzi i wprowadzanymi do pracy w kolejności ustalanej programem obróbki. Stosowane są głównie w produkcji przedmiotów o złożonych kształtach, których obróbka wymaga wykonania wielu różnorodnych zabiegów takich jak: wiercenie, rozwiercanie, gwintowanie gwintownikiem, gwintowanie helikalne, wytaczanie, pogłębianie otworów czy frezowanie płaszczyzn. To jedna z podstawowych obrabiarek w różnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład: samochodowy, lotniczy, odlewniczy, maszynowy.

Nowoczesne sterowanie numeryczne oraz sprawne układy mechaniczne i hydrauliczne ułatwiają pracę operatora, który jedynie umieszcza materiał w uchwycie, mocuje niezbędne narzędzia do obróbki skrawaniem oraz  wgrywa program do komputera. „Dzięki temu jeden operator może pracować na kilku maszynach, zmieniając jedynie w odpowiednich momentach materiał do obróbki.” – mówi Ewa Wojańczyk, Inżynier Sprzedaży w Janus Obrabiarki. „Jest to jednej z kluczowych elementów branych pod uwagę, gdyż niestety ilość dostępnych na rynku operatorów jest mocno ograniczona. Wynagrodzenia za granicą zachęcają wykwalifikowane i doświadczone osoby do podjęcia zatrudnienia poza granicami kraju, co wpływa na ciągły wzrost zapotrzebowania na operatorów w Polsce. Dlatego możliwość wykonywania przez operatora kilku detali jednocześnie jest jednym z wielu czynników, które przekonują firmy do podjęcia takiej inwestycji ” – dodaje. 

Szeroka gama dostępnych narzędzi oraz konfiguracji maszyn odnośnie wielkości samej maszyny oraz obrabianych detali, ilości osi (3-, 4-, 5-osiowe), mocy maszyny, prędkości obrotów wrzeciona, sposobów chłodzenia, transportu wiórów, liniałów pomiarowych, chłodzenia przez wrzeciono etc.; pozwala na dopasowanie maszyn do wymagań większości detali i firm. Dokładność zapewniona przez sterowanie CNC oraz sondy do pomiaru detalu i/lub narzędzia, w które można zaopatrzyć maszynę; pozwalają na wykonanie precyzyjnych detali. Całym procesem obróbczym steruje profesjonalne oprogramowanie odpowiedzialne za wymianę narzędzi wg ustalonej przez operatora kolejności oraz ich prawidłową pracę. Dzięki zastosowaniu kompleksowego centrum obróbczego CNC można wytwarzać bardzo skomplikowane detale, które później montuje się w silnikach, układach hydraulicznych oraz innych urządzeniach, w których jakość komponentów odgrywa kluczową rolę dla ich niezawodności i działania.

Możliwość konfiguracji do własnych potrzeb poprzez dołączenie transporterów wiórów, chłodzenia przez wrzeciono, klimatyzacji szafy separatorów oleju itd. pozwala nie tylko na lepsze działanie maszyny, ale przede wszystkim zapewnia jej dłuższe funkcjonowanie. Dzisiaj na halach produkcyjnych można spotkać rozbudowane maszyny, które wymagają minimalnej pracy operatorów.

Jakie elementy można wykonać na centrach obróbczych? Zależne jest to od wielu elementów takich jak rodzaj obrabianego materiału, jego twardość, prędkości obrotów, sposobu chłodzenia, wielkość detalu, ilości osi w których może pracować maszyna, rodzaju narzędzi etc.  Poniżej przedstawiamy kilka możliwości obróbczych:

  Twarz wykonana na centrum obróbczym Detal wykonany na centrum obróbkowym Detal wykonany na tokarce oraz centrum obróbczymDetal wykonany na cenrum obróbkowym CNCDetal wykonany na centrum obróbczymDetal wykonany na centrum obróbczym

Jeśli masz pytania odnośnie możliwości danego centrum, lub poszukujesz obrabiarki która wykona określony detal, zachęcamy do kontaktu z naszymi inżynierami sprzedaży. Z chęcią odpowiemy na Państwa pytania i dopasujemy maszynę do Państwa indywidualnych potrzeb.

[1] Dr inż. Witold Habrat, „Obsługa i programowanie obrabiarek CNC. Podręcznik operatora”, Wydawnictwo KaBe, Krosno 2007.

POWRÓT